Czy można zgodnie z prawem wymieniać walutę na spłatę kredytów frankowych poza bankiem i nie korzystać z przewalutowania w banku, w którym mamy kredyt? Sprawdź, czy możesz tak zrobić i gdzie kupić najtaniej waluty

Czy można zgodnie z prawem wymieniać walutę na spłatę kredytów frankowych poza bankiem i nie korzystać z przewalutowania w banku, w którym mamy kredyt? Sprawdź, czy możesz tak zrobić i gdzie kupić najtaniej waluty

Osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, są od dłuższego czasu w trudnej sytuacji, musząc spłacać kredyt po dużo wyższym — niezadowalającym kursie. Niewystarczające programy pomocowe sprawiają, że dla Frankowiczów jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest szukanie najtańszej możliwości kupna tej waluty i spłacanie nią kredytu prywatnie we frankach — w ten sposób unikając bardzo wysokich kursów bezpośredniego przewalutowania w banku. Wiele osób jednak nie do końca wie, czy może legalnie samodzielnie wymienić walutę i spłacać kredyt bezpośrednio w obcym wolumenie. Poniżej odpowiadamy czy możemy skorzystać z takiego rozwiązania oraz w jakich miejscach szukać najtańszego franka szwajcarskiego.

Czy spłata kredytu we frankach prywatnie zakupioną walutą jest legalna?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Osoba, która posiada kredyt we frankach szwajcarskich, może spłacać kredyt na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się bezpośrednio do banku oraz zapłacenie raty we frankach przy pomocy złotych polskich. W danym dniu doradca klienta informuje nas, jaką sumę musimy wpłacić w złotych, aby pokryć należność we frankach. Najczęściej kurs takiej automatycznej i wewnątrz bankowej spłaty jest wysoce niezadowalający. Banki posiadają nawet kilkunasto – kilkudziesięciogroszowe spready co jest zawrotną sumą. Odczuć można to najbardziej przy dużych ratach. Drugim sposobem spłaty jest zapłacenie raty bezpośrednio we frankach, które przyniesiemy niejako samodzielnie do banku. Bank przyjmował będzie od nas stałą kwotę raty we frankach przez cały okres kredytowania, a to po naszej stronie leżeć będzie gdzie i po jakiej cenie zakupimy franka. To rozważnie, choć wymaga od nas nieco więcej zaangażowania, pozwala na bardzo duże oszczędności. Płacenie rat bezpośrednio we frankach jest zatem możliwe i korzystne oraz zgodne z prawem.

Od 1 kwietnia 2009 roku banki rozpoczęły obowiązkowo informowanie klientów o spreadzie, czyli różnicy kupna i sprzedaży walut odnośnie danego kursu, z którego korzystali klienci, spłacając raty kredytowe. Od tego też czasu możliwe jest samodzielnie zaopatrywanie się w walutę szwajcarską oraz spłacanie właśnie nią bezpośrednio rat kredytowych.

Gdzie wymieniać waluty, aby kupić franki po najkorzystniejszym kursie?

Jeśli wiemy już, że istnieje możliwość samodzielnego opłacania rat we frankach własną walutą bezpośrednio przekazaną bankowi, warto również powiedzieć, gdzie można znaleźć najtańszą walutę. Z pewnością pierwszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem są kantory internetowe. To serwisy, w których możemy wymienić waluty online. Kantory takie działają legalnie i są dużymi markami. Największą zaletą takich kantorów jest fakt bardzo atrakcyjnego kursu wymiany walut. Spread w tych miejscach wynosi często ok. kilku gorszy lub jest nawet niższy dla najpopularniejszych par walutowych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy posiadać konto we frankach oraz złotych. Cała wymiana opiera się właśnie na zamówieniu danej ilości franków oraz przesłania odpowiedniej ilości waluty w polskich złotych oczekując na zwrotny przelew franków na konto walutowe.

Drugim rozwiązaniem samodzielnego kupna walut jest wymiana w kantorach. Najczęściej spread w takich miejscach wynosi ok. 10-20 groszy. Plusem tego rozwiązania jest wymiana waluty od ręki, co przy niektórych kantorach internetowych nie jest takie oczywiste. Pomimo nieco większego spreadu mamy jednak pewność, że nasze pieniądze nie zgubią się i nie będziemy mieli problemu z ich wymianą. Z takiego rozwiązania warto korzystać przy mniejszych ratach, gdzie każdy grosz spreadu nie powoduje dużej różnicy lub w razie gdy zależy nam na bezpieczeństwie i osobistej wymianie. Sposób ten szczególnie będzie korzystne w dużych miastach, gdzie kantory są zlokalizowane blisko banków.

Na co uważać, wymieniając waluty samodzielnie?

Wymieniając waluty samodzielnie należy również uważać na kilka elementów. Jest to cena za niższy kurs i oszczędności, jakie możemy poczynić. Z pewnością przy samodzielnej wymianie internetowej należy zwrócić uwagę na opłaty za konto walutowe w banku, na które będziemy otrzymywali franki oraz ew. opłaty i prowizje kantorów. Należy wybierać jedynie marki o nieposzlakowanej renomie. Kolejnym punktem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest ilość zakupywanych franków. Optymalnym rozwiązaniem jest kupowanie ich na bieżąco — i nie kupowanie dużej ilości w sytuacji pozytywnych prognoz. Zawsze może okazać się, iż kurs obniży się jeszcze bardziej, a my pozostaniemy z drożej zakupionym frankami. Samodzielna wymiana ma jedynie na celu poniesienie jak najniższych kosztów, a nie próbę obniżenia ogólnych kosztów kredytu i ryzykowanie. Ważnym elementem wymiany walut jest również to, aby odbywała się ona zgodnie z prawem. Oznacza to, że nie powinniśmy korzystać z wymiany ”z ręki do ręki” czy ofert nieznanych osób, które proponują niezwykle atrakcyjne kursy. Środki mogą nie być legalne lub pochodzić z przestępstwa. Szczególnie warto uważać na wymianę w okresie wakacyjnym w miejscach turystycznych, gdzie kantory mogą — co jest niestety znaną praktyką wystawiać inne tablice z kursami przed lokalem, a inne w lokalu.

O autorze:

Tomasz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *