Frankowicze – aktualna sytuacja i prognozy zmian pomocowych na najbliższą przyszłość

Frankowicze – aktualna sytuacja i prognozy zmian pomocowych na najbliższą przyszłość

Sytuacja Frankowiczów od wielu lat jest niezwykle napięta. Problemy z wysokimi kursami i konieczność spłaty często dużo większej sumy przekłada się na wiele problemów i niedogodności wpływających na życie takich osób. Od dawna zapowiadane są też różnego rodzaju plany pomocowe i rozwiązania mające pomóc osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach. Z drugiej strony kredytobiorcy również wyczekują wszystkich nowych planów i pomysłów na naprawienie tej sytuacji. W tym tekście sprawdzamy aktualną sytuację i przedstawiamy najnowsze propozycje zmian, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Dopłaty 2000 zł do rat kredytów dla Frankowiczów

Pierwszym rozwiązaniem, nad którym warto pochylić się, gdy posiadamy kredyt we frankach szwajcarskich i które będzie obowiązywało przez najbliższych kilka lat, jest rządowy program dopłat do kredytów. Już na wstępie należy zaznaczyć, że skorzystają niego jedynie osoby spełniające dość rygorystyczne warunki i nie będą to z pewnością wszystkie osoby posiadające tego typu kredyt. Na czym polega zatem pomoc Frankowiczom w takim wydaniu? Jest to jeden z najważniejszych projektów, które zdecydowanie warto sprawdzić. Od 2020 roku rząd przygotował opcję dopłat w wysokości do 2000 tys. złotych, którą będzie można pobierać nawet przez 36 miesięcy. W porównaniu z poprzednią wersja pomocy, która wynosiła jedynie 1500 złotych i była udostępnia na maksymalnie 18 miesięcy, wydaje się ona korzystną zmianą. Aby jednak otrzymać tego typu dopłatę, należy spełnić kilka warunków. Pierwszym jest bycie bezrobotnym nie z własnej winy. Oznacza to, że na pomoc będą mogli liczyć jedynie Frankowicze, którzy stracili pracę poprzez zwolnienie. Kolejnymi wymogami, aby skorzystać z tej opcji pomocy jest rata kredytu wyższa przynajmniej o 50% od miesięcznych dochodów i dochód maksymalny w rodzinie w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać 1056 zł – 1402 złotych w przypadku osób samotnych. Choć wymogi są trudne do spełnienia, pewna część osób posiadających kredyty we frankach skorzysta tego ulepszonego rozwiązania.

Zwrot części opłat za kredyt spłacony przed terminem

Drugim aktualnym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać Frankowicze, które jest warte przemyślenia pod kątem wcześniejszej spłaty całego kredytu, jest zwrot części opłat za tak spłacony kredyt. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku banki powinny to czynić i tak też jest w rzeczywistości. Obecnie kilkanaście największych polskich banków zwraca koszty, a im wcześniej spłacimy cały kredyt, tym więcej środków zyskamy. Cała operacja polega na tym, iż banki obliczają dzienne koszty kredytu i zwracają równowartość kosztów za ilość dni, w których konsument nie korzystał z kredytu, spłacając go wcześniej. Szacuje się, że ogólny zwrot takich prowizji może wynieść nawet 1,5 mld złotych, co jest sporą sumą i dla wielu Frankowiczów będzie oszczędnością w odniesieniu do całego kredytu. Jak zatem można wykorzystać to obecne rozwiązanie? Wystarczy wcześniej spłacić kredyt, korzystając np. ze swoich oszczędności lub nieoprocentowanej pożyczki od rodziny czy znajomych. Warto tak postąpić, aby zmniejszyć ogólny koszt kredytu.

Wakacje od spłaty i pomoc banków

Aktualna sytuacja Frankowiczów w związku z koronawirusem również daje pewne nowe możliwości do wykorzystania. W obecnej sytuacji wiele osób straciło źródła dochodów i nie może spłacać jakichkolwiek kredytów. Banki wychodząc naprzeciw problemom osób z kredytami we frankach, zaoferowała wakacje od spłaty. Polegają one na zawieszeniu na pewien czas spłaty w celu odzyskania płatności finansowej przez te osoby. Rozwiązanie to wymaga jednak dokładnego przemyślenia. Głównie polega ono na wstrzymaniu spłaty kapitału w ratach, więc osoby, które zaciągnęły kredyty najpóźniej, mogą nie odczuć dużej poprawy swojej sytuacji z uwagi na proporcje raty kapitał – oprocentowanie. Należy również korzystając z takiego rozwiązania, zwrócić uwagę na treść aneksu. Niektóre banki próbowały zawrzeć w nim potwierdzenie aktualnego salda, co utrudniałoby walkę z bankami w sądach. Po interwencji Rzecznika Finansowego zapisy takie nie są obecnie uwzględniane, a Frankowicze mogą korzystać z takiej formy pomocy.

Unieważnienie kredytu frankowego

Ciekawym rozwiązaniem, z którego będzie można skorzystać w najbliższym czasie – z którego skorzystać można teoretyczne już też teraz, jest unieważnienie umowy kredytowej z bankiem we frankach szwajcarskich. Krok ten polega w uproszczeniu na uznaniu niebycia umowy oraz wzajemnym zwrocie należności między bankiem, a klientem. Jest to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić duże sumy pieniężne, które szczególnie obejmują osoby mogące dokonać takiej transakcji. Jeśli zatem posiadamy środki na takie rozliczne, zdecydowanie warto je wykonać. Rozwiązanie to w praktyce będzie można komfortowo wykorzystać za jakiś czas po dopracowaniu szczegółów. Od orzeczenia TSUE z 2019 roku banki podchodzą do tej kwestii w sposób nieuregulowany. Często ujmują rozliczenia bezgotówkowe, domagając się spłaty mniejszej części bez wypłacenia klientowi środków. Sporną kwestią, która jest interpretowana na różne sposoby, jest też fakt przedawnienia roszczeń, które są innej długości wobec banku i klienta, a które należy również uregulować.

Porada: Jeśli będziemy spłacać kredyt nadal, warto sprawdzić czy można zgodnie z prawem wymieniać walutę prywatnie!

O autorze:

Tomasz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *