Jak zlecić kancelarii prawnej ogłoszenie upadłości konsumenckiej w naszym imieniu i jak przebiega ten proces?

Jak zlecić kancelarii prawnej ogłoszenie upadłości konsumenckiej w naszym imieniu i jak przebiega ten proces?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dla wielu osób wyjściem z beznadziejnej sytuacji finansowej. Osoby takie bardzo często jednak nie znają się na sprawach prawnych oraz prawie i finansach, aby samodzielnie przeprowadzić cały proces. Bardzo korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zwrócenie się do kancelarii prawnej o pomoc i zlecenie tego zadania. Osoby chcące rozwiązać taką sprawę często jednak mają obawy co do tego, jak będzie wyglądała współpraca oraz jak ją rozpocząć. W tym tekście przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak zlecić ogłoszenie upadłości konsumenckiej kancelarii prawnej, jakie dokumenty przygotować i jak przygotować się są samo spotkanie.

Spotkanie wstępne

Pierwszym krokiem do zlecenia kancelarii prawnej ogłoszenia w naszym imieniu upadłości konsumenckiej jest wstępne spotkanie z prawnikami. Jest to spotkanie przypominające poradę prawną, na którym poruszamy ogólną kwestię i przesłanki do ogłoszenia przez nas upadłości. Prawnicy na takim spotkaniu oceniają naszą sytuację oraz informują nas o tym, jak prawdopodobnie zakończy się nasza sprawa, na jakie rozwiązania możemy liczyć i z jakimi ograniczeniami będziemy musieli się zetknąć. Spotkanie to ma na celu ustalenie, czy ogłoszenie takiej upadłości jest w ogóle możliwe oraz jakie konsekwencje za sobą pociągnie <a href=”LINK do tekstu Nr.4/”>upadłości konsumenckiej w praktyce</a>. Z drugiej strony prawnik ma nas także poinformować, jak będzie wyglądał cały proces ogłaszania upadłości. Po pierwszym spotkaniu nie musimy podejmować żadnych wiążących decyzji, analizując ten krok w domu. Czasami, gdy nie mamy możliwości samodzielnego przybycia na spotkanie, może ono odbyć się wirtualnie np. telefonicznie. Następnie możemy umówić się w dogodnym dla nas terminie. Możemy również przyjść z osobą znajomą lub członkiem rodziny. Na samo spotkanie należy zabrać ze sobą całą dokumentację dotyczące zadłużenia, wierzycieli czy zobowiązań. Znacznie ułatwi to prawną ocenę sytuacji. Wybierając daną kancelarię, warto zwrócić uwagę na to, czy oferuje ona dedykowane usługi związane z upadłością konsumencką. Niektóre kancelarie mogą się nią nie zajmować, choć powinny wskazać nam najbliższe kancelarie, które oferują takie usługi.

Odbycie spotkania wstępnego jest bardzo ważne. Jeśli nasza sytuacja nie pozwala na ogłoszenie upadłości, informacja taka zaoszczędzi nam wielu trudów związanych z przygotowaniem dokumentacji i złożeniem wniosku. Podczas spotkania nie należy zataić żadnych informacji. W jego trakcie zostaną omówione też szczegóły współpracy takie jak koszt, termin i sposób płatności oraz zakres pomocy. Może być on różny i polegać jedynie na przygotowaniu dokumentacji lub z kompleksowym reprezentowaniu nas przed sądem włącznie.

Przygotowanie dokumentacji i złożenie wniosku w sądzie

Drugim krokiem po odbyciu spotkania w kancelarii prawnej — jeśli zdecydowaliśmy się zlecić jej ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jest przygotowanie przez prawników wniosku. Jest to dość skomplikowany dokument, który należy dostarczyć z listą wierzycieli i aktualnymi sumami zadłużeń. Całą dokumentację przygotowują specjaliści. Dzięki temu mamy pewnością, iż jest ona poprawna. Podczas tego etapu współpracy pomagają listę wierzycieli, kompletują wszystkie potrzebne dokumenty czy doradzają podpowiedzi odnośnie odpowiedniej strategii procesowej. Bardzo często, gdy z powodu odległego czasu nie mamy listy konkretnych wierzycieli, prawnicy mający doświadczenie i wiedzę pomagają nam ją ustalić. Jeśli zatem nie wiemy już do końca, jakie należności mamy do uregulowania, prawnicy mogą ustalić to np. na podstawie wpisów do rejestru dłużników, otrzymanych pism od wierzycieli, którzy kupili nasze długi czy wpływów na nasze konto bankowe sprzed kilka lat. Finałem tych działań jest złożenie w sądzie dokumentacji. Prawnicy mogą zrobić to za nas, tak abyśmy nie musieli samodzielnie udawać się do sądu. Poprawne złożenie kompletnego wniosku jest niezwykle ważne, gdyż to ono decyduje o zaakceptowaniu i rozpoczęciu postępowania upadłościowego przed sądem — niezależnie od przesłanek, które sprawdzane są na późniejszych etapach.

Reprezentowanie przed sądem i wierzycielami

Gdy zleciliśmy już reprezentowanie nas kancelarii prawnej przed sądem, kancelaria może działać dalej. W razie otrzymywania pism będzie na nie odpowiadała oraz reagowała, tworząc nowe dokumenty. Prawnicy w naszym imieniu odpowiadać też będą na wnioski ze strony wierzycieli. Sama kancelaria prawna będzie piłowała naszych interesów i monitorowała je podczas spieniężania masy upadłościowej, w skład jakiej wchodzić będzie nasz majątek. Na tym etapie również możemy radzić się prawników oraz uzyskiwać informacje na temat aktualnego działania sądu oraz syndyka. Ważną czynnością, którą wykona również kancelaria prawna po ogłoszeniu upadłości, będzie nadzorowanie terminów spłaty i całej finalizacji upadłości. Jest to ważne dla osób, które nie znają się na prawie i finansach, aby mogły terminowo i zgodnie z postanowieniem sądu zrealizować jego wyrok. Tylko takie działanie pozwoli nam całkowicie pozbyć się zadłużenia i nie narazi nas na przerwanie procesu.

O autorze:

Tomasz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *