Jakie dokumenty należy przygotować w celu analizy sprawy frankowej?

Jakie dokumenty należy przygotować w celu analizy sprawy frankowej?

Podejmując pierwsze kroki w celu rozpoczęcia sporu z bankiem, klienci słusznie pytają o listę dokumentów, które muszą przygotować do analizy sprawy. Jest to o tyle istotna kwestia, że stanowi zasadniczą podstawę do oceny danego stanu faktycznego. Skompletowana dokumentacja pozwala na ocenienie szans w sporze z bankiem, a przede wszystkim na oszacowanie wysokości ewentualnych roszczeń. Poniżej przedstawiam krótką „ściągę”, jednocześnie zaznaczając, które dokumenty są absolutnie niezbędne, a które będą stanowiły istotną pomoc. Należy pamiętać, że im lepiej skompletowana dokumentacja, tym bardziej precyzyjne będą wyliczenia w zakresie wartości przedmiotu sporu.

Lista dokumentów

1. Umowa kredytowa- najważniejsza, niezbędna,

2. Aneksy do umowy – w szczególności aneksy restrukturyzacyjne oraz zmieniające sposoby regulowania/obliczania płatności rat np. aneks umożliwiający kredytobiorcy spłatę kredytu w walucie, zmieniający dzień spłaty, wprowadzający karencję w spłacie kredytu- niezbędne,
3. harmonogramy spłat,  przesyłane w chwili zmiany oprocentowania,
4. historia spłat / zestawienia wydanych przez bank zawierających kwoty uregulowanych dotychczas przez klienta rat kredytów- niezbędna,
5. numerów ksiąg wieczystych nieruchomości stanowiących zabezpieczenie,
6. regulaminy kredytowania oraz tabele opłat i prowizji,
7. umowy dodatkowe zawierane przy okazji kredytu – przede wszystkim umowy ubezpieczenia zawierane przy podpisywaniu umowy kredytu.

Po zebraniu przedmiotowej dokumentacji, nasza kancelaria będzie mogła dokonać dla Państwa wstępnej, bezpłatnej analizy sprawy. Przedstawimy Państwu wszystkie możliwości i przewidywane scenariusze. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj.

O autorze:

Dawid Poszwa

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

W swojej pracy koncentruje się na kwestiach związanych z rynkiem nieruchomości, sprawami bankowymi, finansowymi, prawem nowych technologii i prawem autorskim.

Współpracuje z inwestorami, deweloperami, programistami, architektami, biurami rachunkowymi, biurami podróży oraz przedsiębiorcami z szeroko pojętej branży eventowej.

tel: +48 609 976 209 | mail: d.poszwa@kancelaria-solvers.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *