Podatek od wynajmu mieszkania – 8,5% – 12,5% – 17% a może 32%? Sprawdź, czy wybrać ryczałt czy może skalę podatkową!

Podatek od wynajmu mieszkania – 8,5% – 12,5% – 17% a może 32%? Sprawdź, czy wybrać ryczałt czy może skalę podatkową!

Wynajmowanie mieszkania to obecnie bardzo opłacalny sposób na inwestowanie pieniędzy w nieruchomości. Zakup takiego mieszkania jest korzystny ze względów bezpieczeństwa czy wysokiej stopy zwrotu a ponad to istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Osoby chce zakupić mieszkanie pod wynajem, bardzo często zastanawiają się, jak wygląda kwestia podatkowa oraz jakie wysokość podatków będą musieli płacić. W tym tekście prezentujemy dwa typy rozliczania się oraz poszczególne stawki, które będą obowiązywały w konkretnych sytuacjach wynajmu mieszkania.

Skala podatkowa

Pierwszym z dwóch typów rozliczania się podatku za wynajem nieruchomości jest skala podatkowa. W tym rozwiązaniu rozliczamy się za dochód, czyli zysk netto, jaki uzyskujemy z wynajmu naszego mieszkania. Dochód jest inaczej przychodem — sumą otrzymywaną od lokatora pomniejszoną o wydatki i koszty. Koszty te muszą być udokumentowane rachunkami lub fakturami. Wysokość podatków w skali podatkowej to dwie sumy. Pierwszą z nich będzie podatek 17% który płacić musimy od dochodu nieprzekraczającego ok. 85 tyś. złotych. Sumę 32% podatku płacić będziemy od nadwyżki powyżej 85 tyś. złotych. Korzystając z tego rozwiązania przy rozliczeniu rocznym, należy złożyć PIT-36 do 30 Kwietnia. Podatek jako osoba prywatna wpłacać musimy miesięcznie. Rozliczanie zaliczki kwartalnie jest możliwe jedynie dla osób uzyskujących dochód z wynajmu mieszkania, które prowadzą działalność gospodarczą.

Plusem tego rozwiązania jest fakt, że im wyższe będą koszty, tym mniejszy podatek zapłacimy. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku gdy chcemy równocześnie z wynajem inwestować w mieszkanie i je np. remontować, podnosić jego standard czy przeznaczać większość sumy z wynajmu na koszty związane z mieszaniem np. kredytem. W takiej sytuacji jako dochód pozostanie mam bardzo mała suma, od której będziemy musieli odprowadzić niższy podatek niż przy rozliczaniu się ryczałtowym. Teoretycznie istnieje zatem możliwość wyzerowania podatku, choć rozwiązanie to jest przeznaczone właściwie dla osób sprawnie poruszanych się w prawie i biznesie. Kolejnym plusem wyboru skali podatkowej jest możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Wynosi ona obecnie ok. 8 tyś. złotych rocznie. Jeśli rocznie nie uzyskamy zatem dochodu powyżej 8 tysięcy złotych, nie będziemy musieli płacić podatku w ogóle. Jeśli zysk nie przekracza w ciągu roku ok. 3 tyś. złotych nie musimy wpłacać nawet zaliczek na podatek. Gdy suma dochodu przekracza 3 tyś. złotych, ale nie przekracza 8 tyś. złotych, wpłacone zaliczki otrzymamy jako zwrot z urzędu skarbowego przy rozliczeniu rocznym.

Wyliczając zatem podatek, jaki należy przekazać urzędowi skarbowemu, należy pomniejszyć przychód o koszty i od dochodu obliczyć właściwy procent. Należy jednak dokładnie dowiedzieć się przed takim obliczaniem, co może być zaliczone jako koszt związany z wynajmem mieszkania, aby niesłusznie nie obniżyć podatku o sumę, która nie daje takiego prawa.

ryczałt podatki od wynajmu nieruchomości

Ryczałt

Drugim typem rozliczania się z urzędem skarbowym za wynajem mieszkania jest podatek ryczałtowy. Polega on na miesięcznym wpłacaniu pewnej sumy jako podatku bez względu na okoliczności. Ogólnie obowiązują dwie sumy oprocentowania 8,5% oraz 12,5%. W tym wypadku podatek obliczany jest od przychodu, czyli sumy, którą de facto otrzymujemy od osoby wynajmującej nasze mieszkanie. Stawkę 8,5% płacić będziemy do sumy 100 tyś. złotych przychodu rocznie. Rozliczanie się poprzez ryczałt umożliwia rozliczanie się wspólnie wraz z małżonkiem. Należy jednak pamiętać, iż suma przychodu 100 tyś. złotych jest wtedy wspólna. Wybierając ten sposób rozliczania się, należy złożyć również PIT-28 do 31 Stycznia. Rozliczanie się ryczałtem uniemożliwia skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, a podatek płacić będziemy już od pierwszej zarobionej złotówki. Również zaliczki na podatek należy wpłacać od rozpoczęcia uzyskania przychodu.

Jeśli będziemy chcieli rozliczać się ryczałtem mamy dwie opcje do wyboru odniesienie wpłacania zaliczek na podatek. Ogólnie jest to zaliczkowanie miesięczne lub kwartalne. Druga opcja jest możliwa jedynie dla osób, które poczęły prowadzenie idealności gospodarczej lub gdy przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 25 tyś. euro, co po obecnym kursie jest to sumą nieco ponad 100 tyś. złotych.

Plusem tego rozwiązania jest jego prostota. Wybierając ryczałt, nie musimy samodzielnie obliczać dochodu, korzystać z usług księgowych czy znać się na kwestiach podatkowych. Obliczanie 8,5% od uzyskanej sumy z wynajmu miesięcznie jest dużo prostsze niż korzystanie z wielu opcji skali podatkowej i jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób prywatnych. Przy rozliczaniu się ryczałtem za wynajmowanie mieszkania warto również skorzystać z pewnego legalnego wybiegu. Warto wynajmując mieszkanie przełożyć odpowiedzialność z regulowania czynszu do spółdzielni i opłat za mieszkanie na samego lokatora. Podatek płacić będziemy jedynie od sumy, którą otrzymamy i która będzie dla nas, a nie od dużej sumy, z której część będziemy przekazywali jako czynsz do spółdzielni i na opłaty. Ryczałt jest zatem korzystny gdy :

  • nie inwestujemy w mieszkania
  • nie ponosimy kosztów, a jedynie zarabiamy
  • jesteśmy osobami prywatnymi i nieznany się na podatkach i księgowości

Porada: Przydatną poradą, z której warto skorzystać, jest skorzystanie z porady prawnika. Kancelaria prawna z pewnością pomoże nam ustalić stan faktyczny, zinterpretować przepisy oraz wybrać najsprawniejszy typ rozliczania się. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić spore sumy. W trakcie rozmowy z prawnikiem będziemy mogli również upewnić się co do wyboru danego typu czy legalności kosztów, jakie chcemy uwzględnić w rozliczeniu. O ile nie mamy łatwego dostępu do prawnika lub kancelarii prawnej, możemy o pomoc poprosić również biuro rachunkowe.

O autorze:

Tomasz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *