Pomoc prawna — Wszystko o poradzie prawnej oraz o tym jak przebiega w praktyce, jak się do niej przygotować i dlaczego warto z niej skorzystać

Pomoc prawna — Wszystko o poradzie prawnej oraz o tym jak przebiega w praktyce, jak się do niej przygotować i dlaczego warto z niej skorzystać

Pomoc prawnika i kancelarii prawnej w niektórych sytuacjach jest nieoceniona. Pomaga ona rozwiewać wszystkie wątpliwości oraz ustalić odpowiedni kierunek działania. Korzystać możemy z niej w najróżniejszych sytuacjach związanych z różnymi kwestiami. Duża część osób jednak nigdy tego nie robiąc, ma obawy, co do tego, jak przebiega taka wizyta, jak należy się do niej przygotować oraz nie wie, czego może spodziewać się podczas samego spotkania. W dalszej części tekstu odpowiadamy na te wszystkie pytania oraz prezentujemy przydatne podpowiedzi, dzięki którym wizyta w kancelarii prawnej będzie bezstresowa i owocna.

Jakie sprawy można konsultować w kancelarii prawnej?

W kancelarii prawnej konsultować można różne przypadki. Przeważnie dane kancelarie prawne udzielają kompleksowych porad, choć niektóre z nich mogą specjalizować się w danej dziedzinie. Z pewnością w kancelariach uzyskamy porady dotyczące spraw karnych, obrony czy zgłaszania przestępstw. Jedną z najpopularniejszych dziedzin pomocy jest prawo cywilne i realizacja postępowań cywilnych. Dotyczą one spraw spornych, które chcemy rozwiązać przed sądem, dowodząc swojej wyższości. Sprawy te dotyczą różnych dziedzin życia, które nie wymagają szczególnego podejścia. Kolejnym typem spraw, które skonsultujemy u prawnika, są sprawy dotyczące nieruchomości oraz spadków i majątków. Mogą one dotyczyć podatków czy np. prawa do lokalu przez zasiedzenie. Kancelarie prawne świadczą też porady z bardziej szczegółowego zakresu, jakim jest np. porada odnośnie perspektywy sądowej, samego procesu, linii obrony, spraw arbitrażowych czy praw autorskich. Do adwokata możemy zwrócić się zatem z każdą sprawą dotyczącą prawa i ustalenia racji. Jeśli dana sprawa nie będzie w gestii danej kancelarii, z pewnością zostaniemy poinformowani o tym już przy próbie umówienia się na spotkanie.

Jak umówić wizytę?

Pierwszym elementem do uzyskania porady prawnej jest umówienie się na spotkanie. Po odnalezieniu danego prawnika lub kancelarii prawnej, należy skontaktować się telefonicznie. W trakcie rozmowy należy zapytać o ogólną możliwość udzielania porady prawnej, ew. wolne terminy oraz wstępnie nakreślić sytuację, o jaką chcemy się poradzić. Dobrym pomysłem jest też podanie szczegółów czy przesłanie nawet wstępnej dokumentacji. Im więcej informacji podamy w trakcie takiej rozmowy, tym lepiej prawnik będzie mógł się przygotować do spotkania. Na koniec warto podsumować rozmowę i sprawdzić raz jeszcze datę, mięsie i godzinę spotkania. Duże kancelarie prawne przesyłają czasami powiadomienia sms lub e-mail o nadchodzącym spotkaniu i jeśli jest od nas wymagane potwierdzenie spotkania, należy to zrobić. Sama rozmowa nie jest zobowiązująca i nie obliguje nas do niczego.

Jak przygotować się do porady prawnej i spotkania?

Gdy mamy już umówione spotkanie z prawnikiem, należy odpowiednio przygotować się do samego spotkania. Z pewnością należy ustalić aktualne dane i informacje. Musimy też zadbać o kompletną dokumentację sprawy i wszystkie informacje, które mają na nią wpływ. Warto zrobić również 2 kopie dokumentacji, aby móc pozostawić jedną ew. prawnikowi, jeśli zdecydujemy się na współpracę. Musimy też przemyśleć daną sprawę i przygotować się, aby na spotkaniu móc jasno i zwięźle zaprezentować naszą sytuację. Udając się na takie spotkanie, warto pomyśleć również o czymś do pisania i notowania, gdyż często padają na nim konkretne rozwiązania i szczegóły. Sporządzenie notatki ułatwia następnie rozważenie wszystkich opcji i podjęcie odpowiedniej decyzji.

Jak przebiega porada prawna?

Na umówione spotkanie warto przybyć kwadrans wcześniej, aby mieć pewność, że się nie spóźnimy. Czasami możemy zostać przyjęci przed czasem, co wydłuży czas naszego spotkania. Sama porada prawna polega na rozmowie z prawnikiem. Po przedstawieniu wszystkich szczegółów sprawy, wypowie się on o wszystkich jej aspektach oraz możliwościach, jakie mamy do wyboru. Celem porady jest dostarczenie nam wszystkich informacji ze strony prawnej związanych z sytuacją tak, abyśmy mogli świadomie i korzystnie podejmować dalsze kroki.

Co warto wiedzieć o konsultacji z prawnikiem?

Udając się po poradę prawną, warto również wiedzieć kilka ogólnych informacji o takim spotkaniu. Z pewnością nie jest ono zobowiązujące i wiążące. Jeśli nie zdecydujemy się na dalszą współpracę, nie musimy korzystać z kolejnych spotkań. Każde spotkanie w formie porady jest rozliczane osobno i jest to koszt porównywalny do wizyty lekarskiej lub spotkanie opcjonalnie jest darmowe. Gdy będziemy zainteresowani dalszą współpracą, a dana kancelaria świadczy usługi z danego zakresu prawa, możemy zlecić jej prowadzenie sprawy lub pełnomocnictwo. Prawnika obowiązuje również tajemnica zawodowa. Nie musimy zatem obawiać się o szczegóły rozmowy, gdyż mogą być one ujawnione jedynie w wąskiej liczbie przypadków, które przeważnie nie dotyczą przeciętnych obywateli. Współpraca z prawnikiem i kancelarią prawną może odbywać się zarówno ściśle i mieć charakter decyzyjny lub jeśli nie znamy się na prawie, możemy pozostawić decyzje prawnikowi, jedynie je akceptując. Na samo spotkanie możemy również przyjść z osobą towarzyszącą np. zainteresowaną sprawą lub też jedynie z przyjacielem czy członkiem rodziny niezwiązanym z daną sprawą.

O autorze:

Tomasz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *