Skutki unieważnienia umowy kredytowej – Sprawdź z czym trzeba się liczyć unieważniając zwykły kredyt i kredyt we frankach

Skutki unieważnienia umowy kredytowej – Sprawdź z czym trzeba się liczyć unieważniając zwykły kredyt i kredyt we frankach

Unieważnienie umowy kredytowej to bardzo poważny krok niosący ze sobą wiele konsekwencji — zarówno tych pozytywnych i jak i negatywnych. Jest ona jednak jedyną możliwością wybrnięcia z trudnych sytuacji, a na jego wykonanie decyduje się coraz więcej osób. Możliwość taka jest też ciekawą bezpośrednią alternatywą rozwiązania sytuacji finansowej — zarówno przy kredytach złotówkowych, jak i we frankach. Jakie zatem są skutki unieważnienia umowy kredytowej? Czy w takiej sytuacji porada prawna będzie nam pomocna, a jeśli tak to dlaczego? Odpowiedzi na wszystkie pytania wraz z pozytywnymi i negatywnymi skutkami przedstawiamy poniżej.

Unieważnienie umowy kredytowej — czym jest?

Unieważnienie umowy kredytowej — zarówno w złotówkach jak i frankach szwajcarskich to uznanie jej za niebyłą. W świetle prawa umowa ta zatem nigdy nie funkcjonowała, a również za tym nie mamy do czynienia z jej skutkami. Unieważnienie kredytu jest zatem uznaniem, że nigdy on nie istniał. W takiej sytuacji powstają dwa odrębne roszczenia — banku względem klienta oraz klienta względem banku. Obie strony muszą zwrócić sobie należności — bez jakichkolwiek dodatkowych sum, które wynikały z kredytu. Bank zatem musi zwrócić klientowi wszystkie środki, które wpłacił do tej pory do banku — niezależnie od tytułu a klient musi zwrócić sam kapitał, który otrzymał w dniu podpisania umowy. Najczęściej unieważnienie umowy kredytowej funkcjonuje w odniesieniu do kredytów frankowych, gdzie Frankowicze pozywają bank, domagając się unieważnienia umowy kredytowej. Unieważnienie umowy kredytowej nie jest również wypowiedzeniem kredytu i różni się w istotny sposób od tej formy anulowania zobowiązania.

Koszty, czas i obsługa prawna

Pierwszym skutkiem, jaki odczujemy przy próbie oraz unieważnieniu kredytu są koszty i czas, jaki musimy poświęcić na wykonanie tej czynności. Nie jest to proces, który możemy wykonać samodzielnie od ręki, a niezwykle wskazane jest skorzystanie z pomocy prawnej. Rozważając, czy zdecydować się na taki krok należy wziąć pod uwagę, że najczęściej nie będzie to sprawa prosta a absorbującą nas w dużym stopniu. Dla wielu osób, którzy w pewnej części uporali się już z kredytem, takie posunięcie może być nietrafione. Jeśli jednak nasza sytuacja jest niezwykle negatywna lub gdy w grę wchodzą bardzo duże sumy, warto próbować unieważnić kredyt.

Konieczność zwrotu kapitału do banku

Drugim skutkiem unieważnia kredytu bankowego, jest konieczność zwrócenia do banku kapitału, jaki otrzymaliśmy. Po unieważnieniu umowy będziemy mieli zatem stosunkowo krótki czas na zwrócenie dużej sumy pieniędzy. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, czy będziemy mieli z czego zwrócić kapitał bankowi. Odejmując oprocentowanie i inne koszty w dalszym ciągu może być to spora suma. Możemy również wziąć pod uwagę ew. sprzedaż nieruchomości i zapłacenie sumy bankowi właśnie z tej transakcji — o ile za wszelką cenę chcemy wyjść obronną ręką z tej sytuacji za wszelką cenę. Ta konsekwencja nie będzie aż tak dotkliwa i odczuwalna, jeśli spłaciliśmy większość kredytu.

Zwrot wpłaconych sum do banku

Analogiczną konsekwencją unieważnia umowy kredytowej, jest zwrot sumy, którą wpłaciliśmy do banku przez bank. Jako klienci będziemy mogli zatem odzyskać środki wpłacone w postaci rat. Niektóre banki stosują rozliczenia, odejmując wpłacone środki od głównej należności, nie wypłacając pieniędzy do ręki, a wymagając od nas rozliczenia mniejszej sumy. Jeśli w trakcie trwania kredytu wpłaciliśmy dużo większą sumę, niż wartość kapitału, pozwoli nam pozyskać to więcej środków od banku niż sumy, którą musimy zwrócić. Gdy zatem środki wpłacone do banku pod dowolną postacią przewyższają kwotę kapitału kredytu, rozwiązanie to jest dla nas bardzo atrakcyjne.

Oszczędność i brak konieczności spłacenia całego kredytu

Bardzo istotnym elementem unieważnienia umowy kredytowej jest brak konieczności spłacania odsetek i innych kosztów kredytu. Konsekwencja ta wpływa na ogólną oszczędność tego, co musieliśmy płacić w kredycie ponad pożyczony kapitał. Jeśli uda nam się unieważnić umowę kredytową oraz dokonać rozliczenia, nie będziemy musieli kontynuować kredytu i nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Przy dużych sumach zaoszczędzone oprocentowanie może wynieść wysokie kwoty.

Usunięcie zabezpieczenia kredytu w postaci wpisu hipotecznego

Kolejnym efektem unieważnienia umowy kredytowej jest usunięcie wszystkich zabezpieczeń takiej umowy. W związku z uznaniem jej za nigdy niebyłą, anulowaniu podlegają też środki, które miały zabezpieczać umowę. Z pewnością będzie to wpis hipoteczny na danej nieruchomości, który w wielu przypadkach utrudnia zarządzanie daną nieruchomością. Dzięki temu możemy swobodnie sprzedawać ją oraz stajemy się właścicielami danego domu czy mieszkania. Usunięciu podlegają też wszystkie klauzule prawne, umowy czy inne zabezpieczenia, które powstały w trakcie przyznawania kredytu. Konsekwencja ta może zatem wpływać w praktyczny i istotny sposób na życie kredytobiorców, którzy nie będą ograniczeni przez zabezpieczenie kredytu. Dzięki temu będziemy mogli odzyskać też składki i środki zabezpieczające odnośnie niskiego wkładu własnego.

Potencjalny pozew ze strony banku o użytkowanie kapitału

Jedną z najbardziej dyskusyjnych konsekwencji unieważnienia umowy kredytowej, z którą możemy się spotkać, jest pozew ze strony banku przeciwko nam za nieodpłatne używanie kapitału — środków banku. Według wielu prawników pozew taki nie ma podstaw prawnych oraz sensu, choć jest możliwy do założenia. Banki uznając, że przez wiele lat korzystaliśmy z jego kapitału i podnosiliśmy określone korzyści, ma prawo domagać się uczciwej zapłaty za taką usługę. W grę wchodzi również okres przedawnienia się roszczenia oraz bardzo trudne do ustalenia kwestie. Decydując się zatem na unieważnienie umowy kredytowej, powinniśmy wziąć pod uwagę taką możliwość oraz to, że będziemy musieli odpierać zarzuty — nawet jeśli są one uważane przez wielu prawników za bezpodstawne.

Brak konieczności spłat dalszych rat bieżących

Unieważnienie kredytu niesie ze sobą jeszcze jeden doraźny efekt. Jest to brak konieczności spłacania dalszych rat kredytu. Dzieje się tak za sprawą uznania kredytu za niebyły, więc i również jego następstw. Dla osób, które nie chciały przerywać spłaty i powodować zadłużenia czy komplikować sprawy kredytowej będzie to bardzo duży plus. Nie będą musiały już one zdobywać pieniędzy na bieżące raty. Pozwoli to osobom w złej kondycji finansowej uniknąć dalszego jej pogłębiania się i generowania kolejnych negatywnych skutków — które trzeba będzie już uregulować lub się z nimi zmierzyć bez taryfy ulgowej.

Skutki unieważnienia umowy kredytowej — Czy warto starać się o unieważnienie kredytu frankowego lub zwykłego?

Co do zasady unieważnienie kredytu jest korzystne dla kredytobiorcy. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie związane z tym zagadnieniem. Należy również skorzystać z pomocy prawnej i prawnika oraz określić szanse na powodzenie przedsięwzięcia. Do plusów unieważnienia kredytu zaliczymy:

  • oszczędności na oprocentowaniu i kosztach
  • możliwość łatwego zarządzania nieruchomością
  • możliwość wyjścia z trudnej sytuacji
  • brak ryzyka utracenia płynności finansowej

Skutki unieważnienia umowy kredytowej — minusy:

  • utrata czasu oraz środków
  • ewentualna możliwość pozwania nas przez bank za użytkowanie kapitału
O autorze:

Tomasz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *